Još 14 dana. Fizičke pripreme za Južni pol
To ne znači da se i fizički ne treba pripremiti dobro, pa evo da objasnim ukratko kako sam se pripremao dosad i kako održavam kondiciju sada kada sam na putovanju.
Ja nisam sportaš, nego najobičniji rekreativac. Trenirao sam atletiku od 11. do 16. godine života i to mi je usadilo zdrav odnos prema tijelu i ljubav prema fizičkoj aktivnosti. Od kad sam prestao redovno trenirati, cijeli život se bavim sportom rekreativno, hodam, planinarim, trčim, vozim bicikl, idem u teretanu i slično. Kad god sam u prilici da imam neku rutinu, trudim se bar 3-4 puta tjedno trenirati nešto. To me čini sretnim. Moje razne ekspedicije i putovanja dosada su uključivale i fizičku aktivnost, ali nikad se nisam trebao posebno fizički pripremati, sve do sada. Počeo sam malo jače trenirati još prije dvije godine, a od 1.9.2016. ušao sam u redovan režim priprema, koji mi je odredio prof. Vučetić sa Kineziološkog fakulteta, naravno, u kombinaciji sa svojim vlastitim idejama.
Od tada, pa sve do ljeta 2017. dizao sam i kondiciju i snagu. Trenirao sam po 2-3 sata dnevno, 6 dana u tjednu. Aerobni treninzi su uključivali trčanja od 10 do 15 km, dionice/intervale, hodanja sa povlačenjem guma od 5 do 15 km i planinarenja (po 25-30 km dnevno). Moji rezultati u trčanju primjerice, nisu ništa puno bolji od prosječnih rekreativaca koji se bave trčanjem. Primjerice, rekord na 10 km mi je 46 minuta.
U međuvremenu sam 2-3 puta tjedno išao u teretanu gdje sam radio snagu, ali s manjim težinama i više ponavljanja i to cijelo tijelo, s posebnim naglaskom na noge, leđa i trup. Moji rezultati nisu ništa puno bolji od prosječnih ljudi koji posjećuju teretane. Recimo dead-lift bih radio sa 60-80 kg, 3×12 ponavljanja, a čučanj sa 50-70 kg isto tako 3×12.
Ljeto sam proveo hodajući 1200 km po Hrvatskoj, što je bio dobar specifični trening, da mi se tijelo navikne na duljinu koja me čeka. A posljednja 2-3 mjeseca prije ekspedicije samo održavam formu, ne dižem više kondiciju ni snagu, i posebno stavljam naglasak na saniranje nekih slabijih točaka gdje bi se mogla pojaviti ozljeda, kao što su to zglobovi, koljena i leđa.
Od kad sam krenuo na put, dakle posljednja 3-4 tjedna prije ekspedicije, nemam neke dobre uvjete za trening. Cilj mi je u ovoj fazi odmoriti organizam prije ekspedicije, a pritom zadržati formu i mišićni tonus. Zadatak mi je hodati što više mogu, ako je moguće uzbrdo ili po stepenicama, a bez posebnog opterećenja. Profesor Vučetić preporučio mi je i tzv. A-B-C-D vježbe sa rastezljivim užetom, koje radim barem jednom dnevno, kad god nađem dovoljno prostora za to i mjesto gdje mogu zakvačiti to uže. Na brodu do Antartike bi trebala biti mala teretana gdje ću moći hodati na traci uzbrdo i raditi vježbe snage, ali ne više od sat vremena dnevno, jer cilj je samo lagano održavati dobru formu i odmoriti organizam prije zahtjevne ekspedicije.